Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Mężczyzna idący po chodniku na tle grafitti.

Prawidłowa postawa podczas chodzenia

November 4, 2020

W dobie pracy zdalnej prawidłowa postawa staje się tematem coraz istotniejszym. Jednak nie powinniśmy dbać o nią jedynie podczas siedzenia przy biurku. Wybierając się na spacer czy po prostu przemieszczając się pieszo na co dzień, również warto pamiętać o zachowaniu właściwej pozycji. 


Dlaczego prawidłowa postawa podczas chodzenia jest ważna?


Prawidłowa postawa podczas chodzenia jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowych stawów. Zachowanie właściwej postawy pozwala również zmniejszać napięcie mięśniowe i zapobiegać bólowi pleców. Pozytywnie wpływa to także na naszą równowagę i redukuje ryzyko kontuzji. 


Co więcej, prawidłowa postawa może wpływać pozytywnie na nasze organy wewnętrzne, w tym płuca czy żołądek. Zachowanie wyprostowanej sylwetki podczas chodzenia powoduje mniejszy nacisk na nie, co pozwala im lepiej funkcjonować. Może to również pomóc nam w uniknięciu napięciowych bólów głowy, które często spowodowane są nieodpowiednią postawą.Prawidłowa postawa podczas chodzenia - jak o nią zadbać?


Utrzymanie właściwej postawy podczas spaceru nie jest niczym trudnym, jednak wymaga nieco świadomości wobec swojego ciała. Chodzenie, mimo że na pozór jest jedną z prostszych aktywności, angażuje niemal całe nasze ciało. Dlatego istnieje wiele aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę:


Prosta sylwetka

Najważniejsze podczas chodzenia jest zachowanie prostej sylwetki. Nie powinniśmy się garbić ani przechylać tułowia nadmiernie do przodu lub do tyłu. Zgarbiona postawa sprawia, że kładziemy większe napięcie na mięśnie pleców, co może powodować ból lub nawet poważniejsze problemy zdrowotne.


Ramiona do tyłu

Łatwiej będzie nam utrzymać wyprostowaną sylwetkę, kiedy zwrócimy uwagę na nasze ramiona. Powinny one być opuszczone i ściągnięte do tyłu, tak aby wyprostować klatkę piersiową i lekko wypchnąć ją do przodu. Nie starajmy się jednak nadmiernie spinać ramion w tej pozycji. Powinna ona być na tyle naturalna, na ile to możliwe.


Głowa wysoko

Chodząc, powinnyśmy trzymać głowę stosunkowo wysoko, patrząc przed siebie. Nie powinniśmy pochylać karku do przodu ani patrzeć cały czas w dół. Szczególnie niewskazane jest zbyt częste patrzenie w telefon - poza negatywnym wpływem na naszą postawę, może to być po prostu niebezpieczne, szczególnie na ruchliwych ulicach czy wyboistych terenach.


Pięta - palce

Podczas chodzenia warto zwrócić uwagę na to, jak stawiamy nasze kroki. Powinniśmy na ziemi najpierw stawiać piętę, a dopiero po niej palce. Odrywając stopę od ziemi, także powinniśmy zacząć od pięty i wybić się lekko z palców. Niewskazane są zbyt długie kroki, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na nasze stawy. 


Wygodne buty

Odpowiednie obuwie powinno pomóc nam zachować odpowiednią postawę. Nawet jeśli wychodzisz na krótki spacer, staraj się wkładać buty, które są odpowiednio wyprofilowane, amortyzowane i stabilne. Wybierz się na zdrowy spacer!


Prawidłowa postawa to rzecz, o której naprawdę warto pamiętać. Dzięki niej możemy korzystać jeszcze lepiej z zalet spacerów. A tych jest całkiem sporo! Regularne przechadzki mogą między innymi poprawić działanie naszego układu krwionośnego czy oddechowego, pomagać nam radzić sobie ze stresem, a nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre z odmian raka. Co więcej, włączenie spacerów do naszego planu dnia może pomóc nam utrzymać zdrową wagę czy pomóc w zasypianiu.


Jak w przypadku większości ćwiczeń, dla właściwego efektu ważne jest jednak to, aby korzystać ze spacerów regularnie. Aby utrzymać tę regularność, warto skorzystać z pomocy Victora. Victor to polska, niezależna aplikacja, która pomoże Ci znaleźć motywację do regularnych spacerów. Dzięki Victorowi możesz ustanowić swój dzienny cel kroków i stale go śledzić w swoim telefonie. Victor pokaże Ci, jak dużo przeszedłeś każdego dnia i ile kalorii przy tym spaliłeś. 


Aby skorzystać z pomocy Victora, wystarczy, że pobierzesz go za darmo na swój telefon z Androidem lub na swojego iPhone’a


Powrót