Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Mężczyzna spacerujący na tle zachodu słońca.

Czy spacer może pomóc nam radzić sobie ze stresem?

October 27, 2020

Zimą wielu z nas może zmagać się gorszym nastrojem i większą podatnością na efekty stresu. Ograniczony dostęp do słońca i zimniejsze, krótsze dni mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Do symptomów zimowego obniżenia samopoczucia możemy zaliczyć drażliwość, lęk, apatię czy nawet smutek. W tym roku, efekty te mogą odbijać się na nas tym bardziej ze względu na panującą epidemię i jej skutki. Czy aktywność fizyczna może być sposobem, aby walczyć z zimowym obniżeniem nastroju?


Jak aktywność wpływa na samopoczucie?


Aktywność niesie wiele zalet dla naszego zdrowia fizycznego. Nie powinniśmy jednak ignorować jej pozytywnych efektów także w zakresie samopoczucia i zdrowia psychicznego. 

Wiele badań pokazuje, że chodzenie pozytywnie wpływa na nasze skupienie, kreatywność, a nawet pamięć. Oznacza to, że aktywność ma odwrotne skutki niż stres, który z kolei powodować może pogorszenie koncentracji oraz rozkojarzenie. Według badania opublikowanego w 2015 w British Journal of Sports Medicine przechadzanie się wśród zieleni, na przykład w parku czy w lesie, może również zniwelować niepokój i lęk.  


Jednak ćwiczenia nie tylko pozwalają nam być odskocznią i sposobem na odpoczynek od codziennych obowiązków i zmartwień. Wpływają one również na nas na poziomie hormonalnym. Aktywność powoduje między innymi wydzielanie endorfin, które nazywane są hormonami szczęścia, ponieważ mogą poprawiać samopoczucie i łagodzić lęk i ból. Co więcej, ćwiczenia mogą również pomóc nam obniżyć poziom kortyzolu czy adrenaliny, które powiązane są ze stresem.


Co więcej, aktywność fizyczna może być również pomocna w wysypianiu się. Mimo że temat związku ćwiczeń ze snem jest jeszcze zgłębiany, już teraz liczne badania pokazują, że mają one wpływ zarówno na zdolność zasypiania, jak i długość snu czy jego jakość. Jest to istotne z perspektywy radzenia sobie ze stresem z tego powodu, iż jednym z jego efektów mogą być właśnie problemy ze snem. Sen z kolei jest jednym z kluczowych elementów utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia.

Kobieta spacerująca po lesie.


Jak powinien wyglądać relaksujący spacer?


O co powinniśmy zadbać podczas spaceru, który pomoże radzić sobie ze stresem?


Nie forsuj się


Aktywność, która pomoże nam radzić sobie ze stresem, nie musi być bardzo intensywna i czasochłonna. Już 20-30 minut spaceru dziennie może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Twoja przechadzka powinna być więc dopasowana do Twoich możliwości. 


Wybierz odpowiednie otoczenie


To na co warto jednak zwrócić uwagę, to Twoje otoczenie. Badania pokazują, że najlepsze efekty psychologiczne mają spacery wśród natury. Chodzenie w otoczeniu zieleni działa bardziej relaksująco. Jeśli masz taką możliwość, wybierz więc otoczenie, które temu będzie sprzyjać - na przykład las lub park.


Pamiętaj o regularności


Długotrwałe efekty spacerów uzyskać można przede wszystkim poprzez regularność. Warto więc wybierać się na nie kilka razy w tygodniu. W utrzymaniu regularności może pomóc Ci aplikacja Victor. W aplikacji możesz wyznaczyć dla siebie dzienny cel kroków, którego wykonanie będziesz mógł stale śledzić. Możesz pobrać ją już teraz za darmo na swojego Androida lub na iPhone’a.


Wybierz właściwą porę


Najlepiej taką, podczas której będziesz miał do czynienia z najmniejszą ilością zakłócających Twój spokój zdarzeń i dźwięków. Przechadzanie się blisko zatłoczonych ulic w godzinach szczytu nie będzie miało maksymalnego relaksującego efektu. 


Kiedy zgłosić się do specjalisty?


Bywa jednak tak, że to, co na pozór wydaje się chwilowym obniżeniem samopoczucia czy efektem stresu jest symptomem poważniejszego problemu lub choroby. Jeśli zauważyłeś u siebie w ostatnim czasie znaczące pogorszenie w nastroju, warto rozważyć zgłoszenie się po pomoc u psychologa lub psychiatry. Jest to szczególnie istotne, jeśli problem trwa już od dłuższego czasu i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. 


Źródła

 1. Oppezzo M., Schwartz D., Give Your Ideas Some Legs: The Positive Effect of Walking on Creative Thinking, Stanford University, Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory and Cognition, 2014.
  https://www.apa.org/pubs/journals/releases/xlm-a0036577.pdf
 2. Aspinall P., Mavros P., Coyne R., Roe J., The urban brain: analysing outdoor physical activity with mobile EE, Br J Sports Med, 2015
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23467965/
 3. Hunter M., Gillespie B., Chen S,. Urban Nature Experiences Reduce Stress in the Context of Daily Life Based on Salivary Biomarkers, Frontiers in Psychology, 2019
  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00722/full 
 4. Kline C., The bidirectional relationship between exercise and sleep: Implications for exercise adherence and sleep improvement, Am J Lifestyle Med, 2014
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341978/ 
 5. Song C., Ikei H., Kobayashi M., Miura T., Taue M., Kagawa T., Li Q., Kumeda S., Imai M., Miyazaki Y., Effect of forest walking on autonomic nervous system activity in middle-aged hypertensive individuals: a pilot study, Int J Environ Res Public Health, 2015
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377926/ 

Powrót