Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Kobieta rozciągająca się przed treningiem biegowym w parku.

Motywacja do ćwiczeń - 4 sposoby, aby ją odnaleźć

October 22, 2020

Do tego, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie, nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Jednak ten fakt nie zawsze wystarczy, aby zmotywować nas do ruchu. Jak w takim razie sprawić, aby nasza motywacja do ćwiczeń była silniejsza?


Nie brakuje badań, które potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Nawet najmłodsi już wiedzą, że ruch to jedna z podstaw zdrowego życia. Co ciekawe, nie musi to być ani ruch bardzo intensywny, ani długotrwały. Już 20-30 minut aktywności o średniej intensywności, 5 razy w tygodniu jest wystarczającą porcją aktywności dla przeciętnego, dorosłego człowieka.

Motywacja do ćwiczeń - jak ją odnaleźć?


Mimo to nasza motywacja do ćwiczeń często pozostawia wiele do życzenia. Znalezienie wymówek, które pozwolą nam zrezygnować z aktywności, jest łatwiejsze niż zbudowanie regularnego, zdrowego nawyku. Co zrobić, aby jednak je przezwyciężyć? 


Oto kilka przydatnych rad:


1. Nagradzaj się za sukcesy

Ostateczną nagrodą za regularne wykonywanie ćwiczeń może być lepsza kondycja, większa kontrola nad swoją wagą lub inne zdrowotne korzyści. Mają one jednak swoje wady - są one trudne do zmierzenia i przychodzą dopiero po dłuższym czasie wykonywania regularnych ćwiczeń. 


Dlatego, jeśli chcemy zadbać o swoją motywację już teraz, warto pomyśleć o bardziej konwencjonalnej i namacalnej nagrodzie. Po każdym treningu możemy na przykład nagrodzić się smacznym śniadaniem lub dłuższą, relaksującą kąpielą. Możemy też zdecydować, że kolejny odcinek ulubionego serialu możemy obejrzeć jedynie po ćwiczeniach. 


Nagroda wydaje się prostym narzędziem motywacyjnym, jednak może być ona bardzo skuteczna. To dzięki niej nasz mózg będzie w stanie powiązać aktywność fizyczną z przyjemnością. Jeśli to skojarzenie stanie się wystarczająco silne, chętniej będziemy wracać do aktywności, która skutkuje otrzymaniem nagrody.

2. Wyznacz cel i zaplanuj jak go osiągniesz

Posiadanie określonego celu oraz planu związanego z jego osiągnięciem, również może okazać się istotne dla naszej motywacji. Potwierdza to między innymi badanie przeprowadzone na grupie ponad 50 kobiet, którego wyniki opublikowano w 2014 na łamach czasopisma naukowego BMC Women’s Health. Badanie pokazało, że stworzenie planu związanego z ćwiczeniami pozytywnie wpływa na częstotliwość ich wykonywania. 


Zarówno cel, jak i plan na jego osiągnięcie warto jest zapisać, lub zanotować, tak aby stworzyć dowód na to, że je sobie wyznaczyłeś. Jeśli możesz zaplanować to, w jakich dniach będziesz wykonywał zaplanowaną aktywność, możesz na początku każdego tygodnia wpisać plan do swojego kalendarza i zaprogramować przypomnienia, które również mogą pomóc w znalezieniu motywacji do wykonania aktywności.


Mężczyzna trzymający telefon, na ekranie telefonu wyświetla się powiadomienie aplikacji Victor.

3. Doceniaj mniejsze kroki

Częstym powodem demotywacji jest określenie zbyt ambitnego i wymagającego celu. Badania pokazują, że szczególnie w sytuacji gdzie naszym celem jest utrata wagi, zaplanowanie zbyt drastycznych zmian może działać na naszą niekorzyść. Podobnie motywacja do ćwiczeń może łatwo się wypalić, jeśli zaczniemy od razu od wyzwania ponad nasze siły. Dlatego na początek warto zacząć od mniejszych celów, które będziemy zwiększać w czasie, tak aby powoli, ale z odpowiednią regularnością dojść do tego ostatecznego.


Może to oznaczać, że jeśli na przykład Twoim celem jest uprawianie treningu biegowego kilka razy w tygodniu, a nie biegałeś do tej pory, lepszym celem na początek będą regularne energiczne spacery. Wychodząc na przechadzkę kilka razy w tygodniu, będziesz mógł zacząć budować nawyk i ćwiczyć systematyczność. Intensywność tego wysiłku zbudujesz stopniowo, przyspieszając tempo podczas kolejnych treningów.

4. Skorzystaj z pomocy Victora

Motywację do ćwiczeń odnaleźć możesz również przy pomocy aplikacji wspierających w budowaniu zdrowych nawyków. Victor to właśnie taka aplikacja. Pełni on rolę opiekuna, który będzie wspierał Cię w dokonywaniu zdrowych decyzji. Aktualnie, Victor może pomóc Ci w wypracowaniu nawyku związanego z regularnymi spacerami. Aplikacja pozwoli Ci ustalić dzienny cel kroków i będzie Ci o nim przypominać. Pokaże również, ile kilometrów pokonałeś podczas spacerów i ile kalorii przy tym spaliłeś. Dzięki niej będziesz mógł także stale śledzić swoje postępy.

Aby skorzystać z pomocy Victora, wystarczy, że pobierzesz darmową aplikację na swojego Androida lub na iPhone’a



Źródła:

1. McArthur D, Dumas A, Woodend K, Beach S, Stacey D., Factors influencing adherence to regular exercise in middle-aged women: a qualitative study to inform clinical practice, BMC Womens Health, 2014
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3975263/
 

2. Teixeira, P. J., Silva, M. N., Mata, J., Palmeira, A. L., & Markland, D., Motivation, self-determination, and long-term weight control, The International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2012
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312817/

Powrót