Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Dzienni treningowy i długopis leżą na stole

Dlaczego warto prowadzić dziennik treningowy?

February 9, 2021

Trenując zarówno w domu jak i na zewnątrz, coraz częściej zdarza nam się sięgać po akcesoria, które mają na celu ułatwić nam nasz wysiłek i wspomóc jego efektywność. Wybieramy nowe suplementy, dedykowaną odzież, a nawet specjalistyczny sprzęt sportowy. Mimo iż, wiele z tych rzeczy może pozytywnie wpłynąć na nasz trening czy nawet krótkotrwałą motywację, żadna z nich nie sprawi, że z dnia na dzień wysiłek fizyczny wejdzie nam w nawyk. 


Istnieje jednak coś, co może nam w tym pomóc, co więcej, jest zupełnie darmowe. Chodzi tutaj o dziennik treningowy. 


Co to jest dziennik treningowy?


Dziennik treningowy jest narzędziem, które może pozwolić Ci czerpać więcej z Twoich treningów. Pozwala on na lepszą organizację, skuteczniejsze dążenie do celu oraz dostrzeganie i śledzenie różnych zwyczajów związanych z aktywnością fizyczną. 


Jak powinien wyglądać dziennik treningowy? Po pierwsze powinien być prowadzony regularnie. Powinniśmy zapisywać w nim każdą wykonaną przez nas aktywność. Po drugie powinien on być przejrzysty i rzetelny. Aby wpisy były dokładne, warto zawrzeć w nim takie informacje jak data i godzina, czas trwania wykonywanej aktywności oraz liczba powtórzeń lub pokonany dystans. Innymi przydatnymi informacjami może być też postrzegana przez nas intensywność treningu, nowe personalne rekordy czy uwagi na temat naszego samopoczucia podczas treningu. 


Jak prowadzić dziennik treningowy?


Dziennik prowadzić możemy na różne sposoby. Można to robić w sposób tradycyjny - spisując treningi w notatniku lub zeszycie. Ta forma nie ogranicza nas co do tego jak i co zapisujemy, jednak może okazać się mniej wygodna. Dziennik w końcu warto mieć zawsze przy sobie. 


Wygodniejszą metodą może okazać się prowadzenie dziennika w swoim telefonie. W ten sposób łatwiej jest mieć go pod ręką, nie tylko podczas treningów. Do prowadzenia przejrzystego dziennika polecamy aplikację Victor. W Victorze można śledzić treningi dodając je ręcznie, lub pobierając je z innych aplikacji do śledzenia aktywności (np. Strava, Map My Run, etc.). Dodając treningi ręcznie można wybierać z bogatego katalogu zawierającego ponad 170 aktywności. W Victorze poza możliwością prowadzenia dziennika znajdziesz także krokomierz oraz przydatne, aktualne porady na temat zdrowia i aktywności. Victora możesz pobrać zupełnie za darmo na swój telefon.


Po co prowadzić dziennik treningowy?


Prowadzenie dziennika ma wiele zalet - oto najważniejsze z nich:


Regularność


Jedną z najbardziej oczywistych zalet prowadzenia dziennika treningowego jest to, że wpływa on pozytywnie na regularność naszych treningów. Dla większości osób uprawiających sport amatorsko konsekwencja i wytrwanie w swoich postanowieniach są jednymi z największych wyzwań. Dlatego, warto wspomóc się w nich dokumentując swoje działania, a nawet planując ich wykonanie na przód.


Motywacja


Prowadzenie dziennika może być świetnym motywatorem - szczególnie w dłuższym okresie. Patrząc na swoje pierwsze treningi, o wiele łatwiej jest docenić to do czego się doszło po kilku tygodniach, czy nawet miesiącach regularnej pracy. Dziennik jest rzetelnym dowodem na to, że została ona wykonana i była tego warta. 


Zapobieganie kontuzjom 


Dzięki dziennikowi można monitorować nie tylko swoje postępy - dzięki niemu możemy także obserwować i minimalizować tendencje, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli zdarza nam się kontuzja, warto prześledzić w dzienniku co mogło mieć na nią wpływ. Podobnie w przypadku innych problemów, np. bezsenności lub nadmiernego zmęczenia - dziennik aktywności pozwala nam mieć większy wgląd w to, co wpływa na nasze samopoczucie. 


Wiesz co się sprawdza


Dokumentowanie swoich treningów pozwala lepiej zrozumieć, co naprawdę działa. Rozumiejąc jak dużo pracy wymaga osiągnięcie realnych postępów łatwiej jest wyznaczać sobie realistyczne i mądre cele. Dzięki bardziej realistycznym celom, prościej jest zadbać o regularność, eliminując przy tym wygórowane oczekiwania i skupiając się na tym co sprawia nam przyjemność i daje prawdziwe efekty.


Powrót