Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Dwóch mężczyzn biegnie o zachodzie słońca.

Chodzenie czy bieganie - co jest zdrowsze?

November 16, 2020

Chcąc podjąć nową aktywność fizyczną, możesz spotkać się z pytaniem: chodzenie czy bieganie - co jest zdrowszym wyborem? Dzisiaj postaramy się na nie odpowiedzieć.


Trening aerobowy - co to jest?


Zarówno szybkie chodzenie jak i bieganie z umiarkowaną prędkością należą do ćwiczeń aerobowych. Oznacza to, że wykonując je, energia potrzebna dla pracy naszych mięśni pochodzi głównie z przemian zużywających tlen. Podczas tej formy treningu dochodzi do podniesienia naszego tętna, co może być korzystne dla naszego układu krwionośnego. Pomaga on również stymulować metabolizm i skuteczniej spalać tkankę tłuszczową.


Ponadto, trening aerobowy może pozytywnie wpłynąć na podniesienie naszej wytrzymałości, stymuluje układ odpornościowy i pomaga w zapobieganiu niektórym chorobom. Wykorzystywany jest on także jako element leczenia i kontrolowania niektórych chorób, np. cukrzycy. Badania pokazują, że pozytywnie wpływa również na naszą psychikę i samopoczucie, obniżając ryzyko związane ze stanami lękowymi czy depresją.


Zarówno bieganie, jak i chodzenie mogą być źródłem tych korzyści. Odpowiedź na pytanie “Co jest zdrowsze: chodzenie czy bieganie?” nie jest więc odpowiedzią łatwą, ani oczywistą. Oczywiście, mają one wiele wspólnych zalet, jednak ostateczny werdykt zależy od kwestii indywidualnych. Szczególnie od Twoich celów oraz predyspozycji i kondycji.


Chodzenie czy bieganie - co wybrać, aby schudnąć?


Jeśli zależy Ci na zgubieniu dodatkowych kilogramów, bieganie w teorii może okazać się o wiele efektywniejsze. Bieg jest aktywnością bardziej wymagającą, dlatego podczas biegania spalamy niemal 2 razy tyle kalorii co podczas chodzenia


Nie oznacza to jednak, że chodzenie nie może być pomocne w odchudzaniu. Jeśli nie próbowałeś do tej pory biegać, o wiele rozsądniejszym wyborem na początek będą regularne spacery. Zaczynając od spacerów, możesz z czasem zwiększać intensywność swoich treningów, aż do momentu gdy Twoja kondycja pozwoli Ci na wykonywanie regularnych treningów biegowych. 


Jeśli chcesz spalać więcej kalorii podczas chodzenia, możesz także spróbować jednego z tych sposobów:


1. Power walking

Więcej kalorii podczas chodzenia spalisz jeśli zwiększysz swoje tempo. Przeciętny dorosły człowiek porusza się pieszo z prędkością pomiędzy 3-5 km na godzinę, jednak chodząc szybciej jesteśmy w stanie osiągnąć nawet dwukrotność tej prędkości. Żwawe chodzenie może szybciej pomóc Ci osiągnąć Twój cel.

2.Chodzenie pod górę

Chodząc pod górę, również możesz spalić więcej kalorii niż podczas normalnego spaceru. Przy dużym nachyleniu terenu, możesz spalać nawet podobną liczbę kalorii co podczas biegania!


3. Spacer z obciążeniem

Kolejny sposobem na zwiększenie wydatku kalorycznego podczas Twojego spaceru, jest chodzenie z dodatkowym obciążeniem. Sprawdzi się tutaj na przykład cięższy plecak pełen zakupów.Zacznij od chodzenia


Zarówno chodzenia jak i bieganie to aktywności, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją kondycję i samopoczucie. To, którą z tych aktywności wybierzesz powinno zależeć od Twojego celu i poziomu sprawności fizycznej


Bieganie pozwala nam spalać więcej kalorii, jednak chodzenie wiąże się z niższym ryzykiem kontuzji. Jeśli chcesz rozpocząć regularne treningi biegowe, a do tej pory nie biegałeś, warto abyś zaczął najpierw od regularnych spacerów. W ten sposób możesz stopniowo budować swoją sprawność i lepiej przygotować się do bardziej intensywnego wysiłku.

Osoba trzyma telefon, na którym wyświetla się powiadomienie aplikacji Victor.


W wypracowaniu regularnego nawyku związanego z treningami, może pomóc Ci aplikacja Victor. Victor to darmowa, prosta w obsłudze aplikacja, która pozwoli Ci ustanowiać cel kroków i wesprze Cię w jego osiąganiu każdego dnia. Poza liczbą kroków, Victor policzy za Ciebie również spalone podczas spaceru kalorie oraz pokonany dystans. Dzięki Victorowi będziesz mógł śledzić swoje statystyki dzień po dniu i dążyć do ich poprawy. Pobierz Victora już teraz na swojego Androida lub na iPhone’a.


Powrót