Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Kobieta idąca po ścieżce wśród drzew

Ile kroków dziennie powinno się robić?

March 10, 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kroków wykonujesz każdego dnia? Czy jest to ilość, która zapewni ci odpowiednią kondycję i pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem? Sprawdź, ile kroków dziennie powinieneś robić!


Istnieje wiele badań na temat chodzenia oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Ich wyniki nieco się różnią, jeśli chodzi o rekomendowaną liczbę kroków, jednak większość jest zgodne co do tego, że chodzenie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 


Wśród jego zalet wymienia się między innymi:

 • obniżanie ryzyka zachorowania na niektóre z odmian raka;
 • usprawnianie działania układu krwionośnego;
 • wzmacnianie stawów;
 • wzmacnianie odporności;
 • pomoc w zachowaniu prawidłowej wagi;
 • redukcję poziomu stresu;
 • poprawę jakości snu;


Ile kroków dziennie zalecają eksperci?


Jaka jest jednak liczba kroków, którą powinniśmy wykonać, aby cieszyć się tymi efektami? Według analizy licznych badań, przeprowadzonej w 2011 roku, większość ekspertów podaje, że zdrowa liczba kroków dla dorosłej osoby to między 7 a 13 tysięcy kroków. Twórcy analizy stwierdzają, że rozsądnym celem jest wartość ”po środku”, czyli 10 tysięcy kroków.


Dla dorosłych o przeciętnym wzroście oraz kondycji, 10 tysięcy kroków oznacza pokonanie około 8 km dziennie. To może brzmieć na początku jak wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, że już pierwsze 4 tysiące kroków (czyli mniej niż połowa rekomendowanego celu) może przynieść zauważalne korzyści dla naszego zdrowia. Zeszłoroczne badanie na grupie ponad 17 tysiącach kobiet pokazało, że przechodzenie takiego dystansu może obniżyć nasze ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 41%!


Jeśli Twoim celem jest chodzenia dla zdrowia, a do tej pory nie chodziłeś zbyt dużo, nie musisz zaczynać od razu od celu 10 tysięcy kroków. Na początek wystarczy mniejszy, ale realny cel, na przykład 5 tysięcy. Ważne jest jednak to, aby być konsekwentnym i pamiętać o jego realizacji każdego dnia.


Jak sprawdzić ile kroków dziennie robię?


Jak jednak sprawdzić, czy osiągasz w ciągu dnia liczbę kroków, którą sobie założyłeś? Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z krokomierza! 

Telefon w dłoni, na ekranie widać aplikację Victor pokazującą ile kroków dziennie przeszedł użytkownik

Aby korzystać z krokomierza, nie musisz wydawać pieniędzy na dodatkowe urządzenia takie jak zegarki czy opaski. Wystarczy zainstalować w telefonie aplikacje zliczającą kroki. Victor to właśnie jedna z takich aplikacji. Pokaże Ci on nie tylko ile kroków dziennie zrobiłeś, ale także ile kalorii spaliłeś chodząc, oraz jaką odległość pokonałeś. Co więcej, Victor jest aplikacją zupełnie darmową! Możesz pobrać ją już teraz na swojego Androida lub na iPhone’a.


Ile kroków dziennie, żeby schudnąć?


Jeśli Twoim celem są spacery pozwalające na stracenie dodatkowych kilogramów warto, abyś chodził co najmniej 10 tysięcy kroków dziennie. Badania pokazują, że taka liczba kroków pozwala nie tylko spalić kalorie, ale może mieć także pozytywny wpływ na nasz nastrój czy samo podejście do odchudzania. Dłuższe spacery mogą również pozytywnie wpłynąć na twoje ryzyko zachorowania na cukrzycę czy zapobiegać rozwojowi miażdżycy.


Chodzenie to świetny sposób na rozpoczęcie twojej ścieżki do zdrowszej wagi. Jest ono jednym ze zdrowszych ćwiczeń i nie obciąża ono stawów tak jak bieganie. Co więcej - nie potrzebujesz kosztownego sprzętu czy poważniejszego przygotowania, aby zacząć!


Jak znaleźć czas na  spacery?


Wiesz już, ile kroków dziennie powinieneś robić. Czas więc wyjść na zewnątrz i rozpocząć spacer. Jeśli na co dzień trudno Ci znaleźć wolną chwilę na dłuższe wyjście, możesz spróbować przechodzić więcej kroków wykonując codzienne obowiązki.


Oto kilka sposobów, od których warto zacząć:


 1. Wybierz się do dalszego sklepu.
  Wychodząc zrobić mniejsze zakupy w trakcie tygodnia, przejdź się do sklepu, który jest bardziej oddalony od Twojego domu, nawet jeśli to tylko kilkaset metrów dalej.
 2. Przejdź się na kolejny przystanek.
  Jeśli jeździsz do pracy komunikacją miejską, możesz wybrać się na dalszy przystanek, lub wysiąść o jeden przystanek wcześniej. Jeśli jeździsz samochodem, możliwe, że możesz stanąć na dalszym miejscu na parkingu.
 3. Wybierz schody zamiast windy.
  Na pierwsze lub drugie piętro udaj się schodami zamiast windą. Jeśli czujesz się na siłach, możesz wchodzić na piechotę także na wyższe piętra. Schodząc także wybieraj schody.
 4. Chodź w czasie rozmów telefonicznych.
  Rozmawiając przez telefon nie siedź w miejscu. Przespaceruj się po korytarzu lub nawet wyjdź na zewnątrz na krótki spacer. 
 5. Umów się na spacer zamiast na kawę.
  Spotykając się ze znajomymi, umów się na spacer w plenerze zamiast do kawiarni. Kawę możecie zawsze wziąć na wynos.


Źródła:

 1. Hicklin T., How many steps for better health?, National Institutes of Health, 20919
  https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-many-steps-better-health
 2. Saint-Maurice P., Troiano R., Bassett D., Graubard B., Carlson S., Shiroma E., Fulton J., Matthews C., Association of Daily Step Count and Step Intensity With Mortality Among US Adults, JAMA, 2020
  https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2763292
 3. Tudor-Locke, C., Craig, C.L., Brown, W.J. et al. How many steps/day are enough for adults?, International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 2011
  https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/1479-5868-8-79
Back