Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Mężczyzna i kobieta idący po bieżni w zamkniętej hali sportowej.

Ile kalorii spala spacer?

March 10, 2021

Regularne przechadzki mają wiele zalet dla naszego zdrowia, jednak czy spacery mogą być dobrym sposobem na zrzucenie dodatkowych kilogramów? Jeśli tak, to ile dokładnie kalorii spala się podczas chodzenia? 


W ostatnim wpisie przedstawiliśmy zalety regularnych spacerów. Wśród nich znalazły się między innymi wzmacnianie stawów, wsparcie układu krwionośnego, poprawa jakości snu i redukcja poziomu stresu. Czy chodzenie może być jednak także dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi, a nawet pozbycie się zbędnych kilogramów? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście! 


Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego ćwiczenia liczy się tu przede wszystkim regularność oraz przestrzeganie zdrowych nawyków związanych z żywieniem, oraz innymi aspektami codziennego życia. Chodzenie samo w sobie nie zapewni nam szczupłej sylwetki, jednak może być dobrym elementem naszych codziennych starań o lepsze zdrowie i wygląd. 


Ile kalorii spala 10 tysięcy kroków?


Według analizy licznych badań przeprowadzonej w 2011 roku, rekomendowana liczba kroków dla dorosłej osoby to między 7 a 13 tysięcy kroków dziennie. Jako orientacyjną stałą liczbę, do której również odwołuje się wiele publikacji,  przyjmuje się wartość ”po środku”, czyli 10 tysięcy kroków dziennie. Oznacza to, że właśnie tyle według ekspertów powinniśmy przejść każdego dnia.


Co wpływa na nasze spalanie kalorii?


Ile kalorii spalimy w czasie takiego rekomendowanego spaceru? Niestety obliczenie dokładnej liczby kalorii dla konkretnej osoby nie jest takie proste. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.


Po pierwsze - waga spacerującego. Nasza waga to czynnik, który ma bardzo istotny wpływ na to, ile kalorii spalamy podczas jakichkolwiek ćwiczeń. Nie inaczej jest ze spacerami. 


Po drugie - tempo spaceru. Utrzymując szybsze tempo, spalamy więcej kalorii na minutę. Niemały wpływ ma także teren po którym się poruszamy. Im trudniejszy, tym większy nasz wydatek energetyczny.


Po trzecie - geny. Jest to czynnik, który często pomijany jest przy obliczaniu kalorii, tym bardziej że bardzo trudno go prawidłowo zmierzyć. Jednak badania pokazują, że może mieć on bardzo znaczący wpływ na to, ile kalorii spalamy ćwicząc. 


Ile kalorii spala spacer?


Pomijając jednak takie elementy jak czynniki genetyczne, czy subtelne różnice w terenie po którym się poruszamy - ile spalamy kalorii podczas spaceru na 10 tysięcy kroków? 

Zakładając, że wartość tą obliczamy dla osoby, która ma około 70 kilogramów i porusza się żwawym, ale nie bardzo szybkim tempem, taki spacer może spalić nawet około 300 - 400 kalorii.


Jak zwiększyć ilość kalorii spalanych na spacerze?


Oczywiście liczbę spalonych kalorii możemy zwiększyć, szczególnie modyfikując czynniki na które mamy wpływ podczas spaceru. Przede wszystkim warto przyspieszyć tempo i zboczyć z najprostszej ścieżki. Spalanie kalorii zwiększymy szczególnie idąc pod górę, dlatego warto wybrać nieco bardziej stromą trasę. Jeśli chcesz spróbować jeszcze bardziej zaawansowanych sposobów na zwiększenie spalania kalorii, warto pomyśleć o treningu interwałowym z elementami sprintu. 


Jak mierzyć kalorie podczas spaceru?


Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, ile kalorii spalasz podczas swoich codziennych spacerów, warto jest skorzystać z pomocy i pobrać na swój telefon Victora. Victor to darmowa, prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala liczyć kroki wykonane przez Ciebie w ciągu dnia. Poza liczbą kroków, Victor policzy za Ciebie również spalone podczas spaceru kalorie oraz pokonany dystans. Dzięki Victorowi będziesz mógł śledzić swoje statystyki dzień po dniu i dążyć do ich poprawy.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich codziennych spacerów, pobierz Victora już teraz na swojego Androida lub na iPhone’a.


Źródła:

 1. Hicklin T., How many steps for better health?, National Institutes of Health, 2019
  https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-many-steps-better-health
 2. Macpherson C., Purcell C., Bulley C., Energy expended when walking 10,000 steps at different speeds, Advances in Physiotherapy, 2009
  https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/14038190903214530 
 3. Bouchard C., Pérusse L., Dériaz O., Després JP., Tremblay A.. Genetic influences on energy expenditure in humans. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 1993
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8357495/ 
 4. Westerterp K., Physical activity as determinant of daily energy expenditure. Physiology & Behavior, 2008
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18308349/
Back