Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal z niej korzystać, będzie to równoznaczne z akceptacją wykorzystywania cookies.
Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień, znajdziesz w naszej POLITYKA PRYWATNOŚCI

X
Mężczyzna spacerujący z psem po polu jesienią.

10 tysięcy kroków: ile to kilometrów?

March 10, 2021

10 tysięcy kroków to rekomendowana liczba kroków, które powinnismy robić każdego dnia. Ile kilometrów powinniśmy przejść, aby osiągnąc ten cel i jak dużo czasu to zajmuje? Sprawdź, jak z łatwością pokonać 10 tysięcy kroków.

Od 7 do 13 tysięcy kroków - tyle według badań powinniśmy przejść każdego dnia. Jako umowną wartość przyjmuje się tę ”pośrodku”, czyli 10 tysięcy kroków. Pokonanie tej liczby kroków ma pomóc nam w utrzymaniu dobrego zdrowia między innymi poprzez usprawnienie działania naszego układu krwionośnego, wzmocnienie naszych stawów i poprawę jakości snu.


Ostatnio pisaliśmy o tym, jak 10 tysięcy kroków wpływa na odchudzanie i ile kalorii pozwala spalić. Dzisiaj sprawdzimy, ile kilometrów trzeba przejść, aby osiągnąć ten cel i ile czasu nam to zajmie.


10 tysięcy kroków w kilometrach


Odległość, którą pokonamy wykonując 10 tysięcy kroków jest zależna głównie od tego, jak długie są nasze kroki. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, uwarunkowana czynnikami takimi jak wzrost czy waga. Na tę miarę może wpływać również rodzaj terenu, po jakim się poruszamy, na przykład na bardziej górzystym terenie nasze kroki mogą być krótsze i bardziej nierównomierne niż na terenie płaskim.


Jeśli jednak chcemy poznać tę odległość jedynie w przybliżeniu, możemy przyjąć uśrednione wartości dla długości kroków. Powszechnie przyjmuje się, że krok mężczyzny o przeciętnym wzroście to około 75 cm, a krok kobiety o przeciętnym wzroście to około 60 cm. Dla tych wartości rachunek jest prosty:


10 tysięcy kroków to 75 cm x 10 000, czyli 7,5 km dla przeciętnego mężczyzny.

10 tysięcy kroków to 60 cm x 10 000, czyli 6 km dla przeciętnej kobiety.


Są to oczywiście odległości uśrednione, podane w przybliżeniu. 


10 tysięcy kroków - ile to zajmuje?


Czas potrzebny na pokonanie 10 tysięcy kroków zależny jest od naszego tempa chodzenia. Tak jak w przypadku długości kroków będzie to kwestia indywidualna, jednak i tutaj możemy przyjąć pewne założenia. Poruszając się umiarkowanym tempem, przeciętna osoba powinna pokonywać około 100 kroków/ minutę, a poruszając się żwawym tempem - około 130 kroków / minutę.


Oznacza to, że poruszając się umiarkowanym tempem, pokonamy 10 tysięcy kroków w około 1 h 40 min. Poruszając się żwawym tempem, pokonamy je w 1 h 17 min.


Jak pokonać 10 tysięcy kroków?


Oto kilka rad, które pomogą Ci osiągnąć rekomendowany cel:

Licz wszystkie kroki  


Dziesięć tysięcy kroków brzmi jak niemałe wyzwanie dla osoby, która nie posiadała do tej pory nawyku regularnych spacerów. Warto jednak pamiętać, że do codziennej liczby kroków możemy zaliczyć również te wykonywane “poza konkurencją”, czyli podczas codziennych obowiązków, w drodze do pracy czy podczas poruszania się po domu.


W dokładniejszym liczeniu kroków może pomóc Ci aplikacja do liczenia kroków - w końcu telefony towarzyszą nam niemal przez cały dzień. Taką aplikacją jest Victor. Jest to polska, darmowa aplikacja, która pozwoli Ci w łatwy sposób śledzić liczbę Twoich kroków. Co więcej, Victor obliczy także pokonany przez Ciebie dystans i spalone kalorie. Już teraz możesz pobrać Victora na swojego Androida lub na iPhone’a.


Zacznij od mniejszego celu


Możliwe, że na początek 10 tysięcy kroków okaże się dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. Nie martw się! Jeśli ten cel jest zbyt wysoki, zacznij od niższego. Na początek możesz spróbować przejść na przykład 5 tysięcy kroków dziennie. Jeśli przez kilka dni uda Ci się osiągnąć ten cel, możesz zacząć podwyższać sobie poprzeczkę o 500 lub 1000 kroków w każdym kolejny tygodniu. Rób to tak długo, aż będziesz w stanie przejść 10 tysięcy kroków. Pamiętaj jednak o regularności!


Ustaw sobie przypomnienia


Jeśli możesz codziennie wyjść na spacer o tej samej porze - jest to świetna wiadomość. Powtarzanie nawyku o stałej porze może pomóc Ci go łatwiej zbudować. Na początek warto sobie pomóc w pamiętaniu o jego realizacji. Możesz w tym celu ustawić sobie przypomnienia lub alarm w telefonie, który będzie sygnalizował, że to już czas na spacer. Jeśli wychodzisz na spacer o nieregularnych porach, ale masz możliwość ich wcześniejszego zaplanowania, to również możesz skorzystać z przypomnienia w telefonie.


Back